Youtube SEO Nedir?

Videoların arama sonuçlarında öne çıkması ve önerilen videolarda yer alması için yapılan çalışmaların tümü Youtube SEO olarak adlandırılmaktadır. Youtube SEO’da özellikle video başlıklarının, açıklamalarının, etiketlerinin, kapak resimlerinin ve kategorilerin seçimlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Günümüzde Youtube’un güçlenmesi ile birlikte kullanıcılara ulaşmak için uygulanabilecek pek çok yöntem vardır. Video sıralamalarında başarıya ulaşabilmeniz için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır:

  • Video görüntülenmeleri ve izlenme süreleri arasında önemli bir bağ bulunmaktadır. Yüksek sıralamalar elde etmek için bu ilişkiyi etkili bir şekilde kullanmak gerekmektedir.
  • Kullanıcıların YouTube üzerinde aratmış olduğu kelimelerle, anahtar kelimelerin tam eşleşme sağlaması durumunda diğerlerine kıyasla daha çok öne çıkabilmektedir. YouTube SEO çalışmalarında karmaşık başlıklar kullanmak yerine kullanıcıları göz önünde bulundurarak söz dizimleri kullanmak gerekir.
  • Videoların iyi performans alabilmesi için, 50 karakterden daha az başlık, anahtar kelime olarak da 200 – 350 kelime barındıran açıklamalarla birleştirilebilir.
  • YouTube SEO çalışmalarında videolara anahtar kelime eklenebildiğinden bu özellik, önerilen videolarda oldukça fark yaratmaktadır. Önerilen videolar arasına girmek, görüntülenme kazandırdığı gibi sıralamada da olumlu bir etki yaratır. Bu anlamda iki ya da üç kelime dizilimli, 31 – 40 arasında farklı etiket içeren videolarda en iyi performansı gösterdiği gözlemlenmiştir.
  • YouTube’da sıralamalarda üstlere çıkabilen ideal video uzunluğu 10 – 16 dakika olarak gözlemlenmiştir. 4 – 6 dakika arasındaki videolar ise en fazla görüntülenmeyi alan videolardandır. Bir videoda yeni bir ürün tanıtılacaksa bu videonun uzunluğu 4 – 6 dakika arasında olursa hem işletme hem de kanal açısından daha faydalı olacaktır.