Yeni İşletmelerin SEO ve Alan Adları İle İlgili Bilmesi Gerekenler

İşletmelerin online itibarı için SEO büyük öneme sahiptir. Özellikle yeni bir işletmeye sahip olanların internet sitelerinin alan adlarına ve SEO stratejilerine gereken önemi vermesi gerekmektedir. Bunun için bazı dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır:

  • Yeni girişime yani işletmeye isim seçerken markayı en iyi yansıtan isim bulunmalıdır. Girişim için bir isim belirledikten sonra alan adına karar verilmelidir. Bunun için marka adını taşıyan kısa ve basit bir alan adı tercih edilmelidir. “.com” uzantılarının SEO’ya pek çok yararı bulunmaktadır.
  • Alan adını belirledikten sonra anahtar kelime konusunda uzun kuyruklu yani (long-tailed) anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Anahtar kelime bulmak için arama araçlarından faydalınabilinir.
  • Web sitesinin SEO’suyla bir adım önde olabilmesi için dinamik ve yüksek kaliteli içerikler üretilmeli ve paylaşılmalıdır. Sektörle alakalı içerikler sayesinde bulunan sektörle alakalı kitle bilgilendirilerek son gelişmelerden haberdar edilmelidir.  
  • Blog yazıları internet siteleri için oldukça önemlidir. İnternet sitesi açıldıysa ya da açılması planlanıyorsa haftada en az bir kez gönderi paylaşılması gerekmektedir. Böylece arama motorları döngüde kalmaya ve site indekslenmeye devam edecektir. İnternetteki başarının temelini Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) stratejisi oluşturmaktadır. İyi içerikler ile Arama Motoru Sonuç Sayfası’nda yukarılarda olunması mümkündür. Yeni girişim sahiplerine SEO, ihtiyacı olan avantajı sağlar. Bunun içinse SEO hakkında bilgi sahibi olunmasının ve alan adlarının işletmeleri iyi ya da kötü bir getirebileceğinin anlaşılmasını gerekli hale getirmektedir.