Yaygın Olarak Yapılan İçerik Hataları Nelerdir?

Sitenizde ya da blogunuzda bulunan içeriklerin okuyucular açısından olumlu karşılanabilmesi için sıklıkla yapılan içerik hatalarından kurtulmanız gerekmektedir. Peki bu sıkça karşılaşılan içerik hataları nelerdir?

  • Sıkıcı İçerik

Bir yazıyı tamamladıktan sonra amacınızı okuyuculara ne kadar yansıtabildiğiniz önemlidir. Yazdığınız içeriklerin okuyucuları sıkmaması da gerekmektedir. Bunun için de önemli olan ilk konu, içeriğinizin okuyucuyu ilgilendirip ilgilendirmediğidir. Yazılarınıza gereksiz bir şekilde ekleyeceğiniz istatistikler ya da grafikler okuyucularınızı bir noktadan sonra sıkacaktır. Başlığınız ve yazınızın girişi de okuyucuyu çekmeniz açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle içeriklerinizi daha akıcı bir hale getirebilir, zenginleştirebilir ya da hikayeleştirebilirsiniz. Böylece yazınızın ana fikrini somutlaştırabilirsiniz. Yazılarınızın  belirli noktalarında kullanacağınız alakalı görseller de okuyucunun nefes almasına ve dikkatini toplamasına yardımcı olacaktır. Tüm bunların dışında doğru bir şekilde alıntı yaparak yazınızın tarzını tamamen değiştirebilirsiniz.

  • Tamamen Sizi ve İşletmenizi Anlatan içerik

Okuyucuyu yazınızdan soğutan içeriklerden biri de yazarın ve yazarın işletmesiyle alakalı olan ve onu anlatan içeriklerdir. Yazılarınızı hazırladıktan sonra bu konuya da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu tarz içerikleri yazmamak için müşteri merkezli yaklaşımı benimsemeniz gerekmektedir.  Hizmetleriniz ya da ürünlerinizden bahsederken tamamen müşteri odaklı anlatmak yerine, bu hizmetlerin faydası dokunabilecek noktalara değinmeniz gerekmektedir.

  • Robotlar İçin Yazılan İçerik

Sosyal medyada paylaşılmak, insanların sipariş vermesini sağlamak ve arama motorlarında üst sıralarda yer almak için pazarlamacılar robotlar için yazılan içerikleri yayınlamaktadırlar. Fakat bu durum gün geçtikçe geride kaldı ve arama motorları daha zeki hale geldikçe ilk sıradaki hedefleri iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak oldu. Bu nedenle pazarlamacılar ilk olarak içerikleri kullanıcı deneyimlerine uygun hale getirmelidir. Yani önceliği robotlara değil, insanlara vermelidir.

  • Çok Şey Anlatmaya Çalışan İçerik

Okuması kolay ve akıcı olan içerikler yazmak için belirli uzunluklara gerek yoktur. Sırf uzun içerik yazmış olmak için uzun içerik yazmak içerik hatalarından birisidir. Okuyucuların yazı üzerinde göz gezdirmesi ve kısa zamanda fikir edinmesine yardımcı olacak içerikler daha kullanışlıdır. Burada önemli olan içeriğin uzunluğu değil, okuyucularına ne kattığı, istekleri ve ihtiyaçlarına verdiği cevaptır.