Site Düzeninin SEO Açısından Önemi

SEO stratejilerindeki en önemli unsurlardan biri site düzenidir. Çünkü site düzeni, sitenin işine yarayabilecek pek çok kilit bilgiyi Google’a verir. Bu durum site düzeni aracılığı ile istenilen makalelerin arama motorunda öne çıkmasını sağlamaktan, kullanıcı deneyimi etkisine kadar pek çok alana müdahale edebileceğiniz anlamına gelmektedir.

Site düzeni, site üzerindeki içeriklerin yerleşimidir. Her site belli ve ilişkili konulardaki içeriklerden oluşur ve bu içerikler gönderi ve sayfa halinde sergilenmektedir. Site düzeni ise bu içeriklerin gruplanması, bağlantı kurması ve ziyaretçilere sergilenmesi gibi konularla ilgilenir. Site düzeniniz iyi durumdaysa ziyaretçileriniz sitenizde daha kolay gezinir. Google ise URL’lerinizi daha iyi dizinleyebilir.

Site düzeninizden nasıl yararlanabilir ve daha iyi hale getirebilirsiniz?

  • Site düzeniniz, Google’ın rehberidir. Google’a önemli içeriklerin nerelerde olduğuna dair bilgi vermesinin yanı sıra, arama motorunun sitenizin amacını anlamasına yardımcı olmaktadır. Sitelerdeki iç ve dış linkleri izlemek amacıyla Google, Googlebot ile takip altına alır. Site düzeni bu linkleri izleyerek farklı sayfalar arasındaki ilişkiyi tanımlaması nedeniyle Google’a rehberlik eder. Sitenizdeki kategorilerin düzeni önemlidir. Belli bir konu üzerinde fazla makale sunulduğunda diğer kategorilere kıyasla daha çok büyüyebileceğinden sitenin içerik açısından dengesiz görünmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ilgili kategoriyi ikiye bölmek ya da alakalı olanları birleştirmek iyi bir çözümdür.
  • Sitenizin düzgün bir yapısının olmaması içerik ayrıştırma sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Pek çok sitede özellikle blog sitelerinde aynı konuyu farklı açılardan ele alan içerikler bulunmaktadır. Google, bu sitelerde hangi içeriğin daha çok öne çıkarılması gerektiğini özel olarak belirtilmediği sürece anlamayacaktır. Bu durumun çözümü ise, iç link düzenini kullanarak Google’ın öne çıkmasını istediğiniz içeriklere yönlenmesini sağlamaktır. İçeriklere doğru iç linkler eklenerek sayfalar arasındaki ilişki seviyesi ayarlanabilmektedir.
  • Site düzeninizin düzgün ve net olması site içi navigasyonunuza da etki etmektedir. Ziyaretçilere daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak istiyorsanız sitenizin düzenini uygun bir yapıda ayarlamanız gerekmektedir. Kullanıcı deneyimlerinin olumlu olması, insanların sitenizdeki ürünlere ilgi göstermelerine ve makalelerinizi okumalarına olanak sağlar.