PR Süreçleri Nasıl Yönetilmelidir ?

Markaların PR süreçlerinin yönetilmesi ile alakalı farklı yöntemler ortaya koyulmuştur. Bunlardan ilki; markanıza bağlı firmalarla anlaşarak PR faaliyetlerinde bulunmak. İkincisi; işletmeniz bünyesinde kurumsal iletişim depermanı oluşturarak PR sürecini yönetmek. Bu iki yönteme alternatif üçüncü bir yöntem olarak ise PR faaliyetlerini bir reklam ajansıyla anlaşarak yürütmektedir.

Tüm bu yöntemler arasından marka bilinirliğinizi artırmak ve reklam sürecinizi etkili bir şekilde yönetebilmek için bir reklam ajansıyla anlaşarak PR faaliyetlerini yönetmek daha doğru bir yol olacaktır. Reklam ajansları sayesinde markanızı dışardan görebilme ve yeni faaliyetlere başlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Reklam ajanslarının markanıza  katkılarına gelecek olursak: ajansların yapmış olduğu PR çalışmaları ile markanıza devamlı ve kalıcı müşteri çekmek için çalışmalar yapar ve markanızın müşterilerinize karşı iyi bir konuma getirmek için çalışır. Bu çalışmalar markanızın itibarına katkı sağladığı gibi satış değerlerinize de yansımaktadır.

PR süreci hemen sonuç alınabilecek bir durum değildir, uzun bir süreci kapsamaktadır. Markanızı müşterilerinizin gözünde iyi bir konuma getirmek, markanızın diğer rakip firmalara göre avantajlarını göstermek, daha iyi, daha kaliteli ve maliyetlerinizin düşük olduğunu göstermelisiniz. Bu nedenle PR sürecinde satış oranı yerine marka itibarına odaklanmak gerekmektedir.