Kullanıcılar İçin Site Haritaları

Site haritası, ziyaretçilerinizin web sitenizi keşfedebileceği, web sitenizde önemli alanlara ve içeriğe bağlantı veren bir sayfadır.

Etkili bir site haritası, ziyaretçilerinizin web sitenizde aradıkları bilgileri hızlı ve kolay bir şekilde bulmalarına yardımcı olmalıdır. Site haritası, genellikle sadece metin bağlantıları içerirken, sitenizin her sayfasını işaret etmesine gerek yoktur. Site haritaları ziyaretçiler için yapılır ve arama motoru tarayıcılarına sitenizin sayfalarını bulmanın kolay bir yolunu sunmaktadır. Bu nedenle site haritanızın kullanıcılara açık olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Site haritanız, ziyaretçilerinizin rahatlıkla görebileceği şekilde olmalıdır. Site haritanız sitenizi ana hatlarıyla göstermelidir. Kullanışlı olduğunu düşündüğünüz ve mantıklı olan site haritalarına sahip diğer web sitelerine göz gezdirin. Bunlar size fikir sağlayabilir. “Google yönergeler” aracı ile site haritanızı kontrol edebilirsiniz.

Az sayfalı bir web sitesine sahipseniz, nerdeyse her sayfaya bağlantı yapabilirsiniz, ancak yüzlerce sayfaya sahip “büyük” bir siteniz varsa bunu yapmamalısınız.  

Web sitenizin site haritası, sitenizin önemli bölümlerine bağlanmalıdır. Site haritası, ziyaretçilerinizin sitenizin içinde daha kolay bilgi bulmasını sağlamalıdır. Ana site haritanızda çok fazla bağlantı varsa, bunu birden fazla sayfaya bölmeniz gerekmektedir.