Inbound Pazarlama (Inbound Marketing) Nedir?

Pazarlama yöntemlerinden biri olan inbound pazarlama (inbound marketing) ile işletmeler, müşteri kazanmak için oluşturduğu özgün içeriklerle kullanıcıların dikkatini çeker ve potansiyel  müşterilere dönüştürmeyi amaçlar. Bunu sadece özgün içeriklerle değil aynı zamanda sosyal medya, SEO, içerik pazarlaması kombinasyonu ile yaratıcı içerikler oluşturarak da yapabilmektedir.

Inbound pazarlama çalışmasının amacı, işletmenin sahip olduğu medya aracılığıyla erişim artışını, trafik kazanımını, etkileşimini ve dönüşümünü sağlamaktır. Yani işletmenize yabancı olan kullanıcıları sizi destekleyen müşteriler haline getirmenin bir yoludur. Peki bu pazarlama yönteminin faydaları nelerdir?

  • Inbound pazarlamada, doğru kullanıcıya doğru yerde ulaşmak ve potansiyel müşterileriniz haline getirmek için çalışmalar yapmak dijital pazarlama alanındaki amaçlarınızı büyük ölçüde yerine getirmenizi sağlar. Bu sayede reklamlara para harcamadan, kullanıcıların ilgisini çekecek içeriklerle hedeflediğiniz kaliteli trafiğe ulaşabilirsiniz.
  • Inbound pazarlama, müşterilerinizin gözünde güvenilirliğinizi artırır. Bu yöntem, potansiyel müşterilere aradıkları bilgileri, ilgilerini çekecek bir biçimde vererek, onlarla etkileşime geçme yöntemidir. Bu pazarlama yöntemi sayesinde müşterilerinizin gözünde güvenilir, kullanışlı ve kullanıcı dostu bir marka imajı oluşturabilirsiniz.  

Inbound Pazarlama Nasıl Ölçümlenir?

Inbound pazarlamada kampanyanızı planlarken, belirlediğiniz hedefler doğrultusunda, amacınızı ve bu amaç doğrultusunda anahtar performans göstergeleri belirlemeniz daha rahat etki ölçümlemesi yapabilmenizi sağlamaktadır.  Bu yöntem ile yaptığınız ölçümlemeler sonrasında işletmenize fayda sağlamayan kampanya stratejilerinden uzaklaşmanız ya da daha fazla sağlayan taraflara yönelmeniz mümkün olacaktır.