İçerik Açısından Görsellerin Önemi

İçeriklerde görsellere daha fazla önem verilmektedir. Görsel içerikler daha fazla dikkat çektikleri gibi aynı zamanda hatırlamayı da kolaylaştırmaktadır. Günümüzde birden fazla cihaz kullanılması, internetin de geçmişe oranla yaygınlaşmasıyla birlikte, dijital platformlarda kullanıcıların ilgisini daha çok çekmeye başlamıştır. Bu nedenlerden dolayı içeriklerde görsel bulundurulması gerekli hale gelmiştir.

Neden içeriklerinizde görsel bulundurmalısınız?

  • Google aramaları geliştikçe kullanıcıların arama ve etkileşimleri de gelişim göstermektedir. Farklı şekillerde arama yapabilmenin yollarının bilinmesinden dolayı sitelerdeki sosyal medya ve arama sonuçlarındaki görünümlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Videolu gönderiler normalden daha çok link bağlantısı aldıklarından önemli bir sıralama faktörü olarak görülmektedir. Bu bağlantıların sosyal medyada paylaşılması ve e-postalarda yer alması yararlı olacaktır.
  • İçeriklerde görsellerin kullanılması kullanıcının dikkat sürelerinin artmasına ve dikkatlerini toplamasına katkı sağlar. Özellikle paragraflar arasına konan ve konuyla alakalı görsel ve videolar içeriği desteklemektedir. Kullanıcıları sitede tutmak, ve içeriklerin okunmasını sağlamak için tabiki görseller tek başına yeterli değildir. İçerikler aynı zamanda kaliteli ve dikkat çekici de olmalıdır.
  • Görseller kullanıcıların dikkatini topladığı gibi, insan psikolojisi üzerindeki etkisi de hatırlanabilir bir niteliktdir. Görseller öğrenmeyi artırdığı gibi, beyinde de işlenebilmektedir.
  • Organik aramalarda kullanıcıların çoğu, ürünlerin görselleri çıkan işletmelere tıklamakta ve etkileşime geçmektedir. Bunun sebebi ise siteye girdiklerinde yazılardan önce görselleri görmeleridir. Kullanıcıların sitede kalması ise görsellerin kalitesine bağlı olarak değişmektedir.