Görsel Optimizasyonu

Siteye eklenen görsellerin içeriği daha ilginç hale getirdiği bilinmektedir. İçeriklerde sıkça kullanılmakta olan görsel optimizasyonu için bilinmesi gereken birkaç püf noktası bulunmaktadır. Bu püf noktalarına değinecek olursak:

  • Sitedeki içeriklerde sadece stok görsellerden faydalanmak orijinal görünümü yitirmeye neden olmaktadır. İyi biçimde optimize edilmiş stok görseller, orijinal görsellerle aynı etkiyi yaratmayacağından aynı SEO faydaları da alınamamaktadır. Ayrıca orijinal görsel kullanılması iyi bir kullanıcı deneyimi de yaratacaktır. Bu orijinal görseller bir tasarımcı tarafından yapılabilmektedir.
  • İçeriklere görsel eklerken içeriğin konusuyla alakalı olmasına dikkat edilmelidir. İçeriğe görsel eklenirken bir sebebi olması gerekmektedir. Bu nedenle içeriğin konusu ve görsel birbiriyle alakalı olmalıdır.
  • Kullanılan görsellerin telif hakkı içermemesine dikkat edilmelidir. Telif hakkı içermeyen ücretsiz görseller bularak telif hakkı sorunu yaşanmamasına dikkat edilmelidir. Eğer stok görsel sağlayıcılarından alınmış olunan görsellerin kullanma izni olmaması durumunda hukuki işlemlere maruz kalınabilmektedir.
  • Kullanılan görsel formatı SEO için oldukça önemli bir unsurdur. Optimizasyona en uygun format ise “.jpeg”dir. Çünkü “.jpeg” görselleri tekrar boyutlandırılması durumunda da kalitesini korumaktadır. Bu format, hem dijital alanda en çok kullanılan formatlardan biridir hem de renk, gölge ve düzen bakımından yüksek çözünürlük sergilemektedir.
  • İçerikte bulunan yazılar kullanıcılar tarafından okunmasa da görsellerin altında bulunan ve açıklayıcı olan yazılar dikkat çekeceğinden okunma olasılığı daha yüksektir.