Google Benim İşletmem’de Sık Yapılan Hatalar

İşletmenizin hem görünüm hem de tanıtımını yürütebileceğiniz ve günümüzde en çok kullanılan Google araçlarından biri Google Benim İşletmem’dir. Bu  platformu doğru kullandığınız takdirde aldığınız verim artacaktır. Bu nedenle bazı hataları yapmaktan uzak durmak gerekir. Buna göre en sık yapılan Google Benim İşletmem hatalarına bakacak olursak:

  • Sahipsiz İşletmeler

Google Benim İşletmem’de işletme sahibinin belirtilmemesi bazı sorunları beraberinde getirir. Yapılan değerlendirmelere cevap veremediğiniz gibi; adres, telefon numarası gibi düzenlemeleri yapabilirsiniz ancak işletme sahibi olarak değil… İşletme bilgileriniz onaylanmadığı takdirde de Google Benim İşletmem ekibi size yardım edemeyecektir. İşletmenizin sahipsiz kalması durumunda başka bir işletme bilgilerinizi sahiplenebilir ve bu durumda ise Google sizi uyaramadığından bu durum işletmenizin zarar görmesine neden olur. Bunun için ise Google Benim İşletmem bilgi panelinden giriş yaparak “işletmeyi sahiplenin” yazısına tıklamak ve geri kalan adımları takip etmek…

  • Kapanan İşletmeler

İşletmenizin kapanması durumunda Google Benim İşletmem’de işletmenizin kalıcı olarak kapandığını belirten seçeneği işaretlemeniz gerekmektedir. Google, kapanmış işletmeleri listeler ve harita üzerinden siler.

  • Eksik Bilgiler

Google Benim İşletmem hesabına girerek işletme bilgilerinizin listesini ve doğruluğunu kontrol etmeniz gerekir. Uzun bir süre güncellenmeyen ve eksik bilgileri bulunan işletmelerin müşterileriyle iletişim kurmaları engellenirken aynı zamanda rakip bir işletmeye kayma olasılığını artıracaktır.

  • Yanlış Bilgiler

Bilgilerinizin yanlış olması potansiyel müşterilerinizi kaybetmenize neden olabilmektedir. Bu nedenle müşterilerinize doğru bilgiler verdiğinizden emin olmalısınız.

  • Harita İşaretleri

İşletmenize ilk defa gelecek müşteriler açısından harita işaretlemeleri önem taşımaktadır. Konumunuzun yanlış işaretlenmesi durumunda müşterileriniz işletmenizi kapattığınızı düşünebilmektedir.

  • Yorumlar

İşletme sahibi tarafından yanıtlanmış olan olumlu ya da olumsuz yorumlar müşteri memnuniyeti açısından önem taşımaktadır. Yorumlara cevap verdiğiniz takdirde potansiyel müşterilerinizi de çekebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin işletmeniz hakkında kafasında pek çok soru işareti olacağını varsayarsak bunun için en son karşılaştığınız sorulardan Sık Sorulan Sorular (SSS) bölümü hazırlamış olmanız müşterileriniz açısından oldukça faydalı olacaktır.

  • Fotoğraflar

İşletmenizin iç ve dış mekanını gösteren fotoğraflar koymanız işletmenizin yararına olabilmektedir.

  • Lokasyon

İşletmenizin doğru yerde gözüktüğünden emin olmanız açısından bilgilerinizi kontrol etmeyi unutmamalısınız. İşletmeniz yanlış yerde görünüyorsa kullanıcılarınıza yerinizi daha detaylı bir şekilde belirtebilirsiniz (bina, iş merkezi adı vs.).