Facebook Reklam Kuralları

Reklam çalışmalarınızın verimliliğini artırabilmek ve daha fazla geri dönüş sağlayabilmek için Facebook reklamlarından faydalanabilirsiniz. Fakat Facebook üzerinde reklam verirken uymanız ve reklam içeriklerinizi hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

Facebook bazı konu başlıkları ile ilgili reklamların hazırlanmasına izin vermemektedir. Bu nedenle her türlü içeriğe reklam vermeniz mümkün değildir:

  • Bunlardan ilki; yetişkinlere yönelik, cinsellik içeren ve gönderilerle ilgili reklamlardır. Nefret söylemleri ve büyük toplulukları rahatsız edebilecek söylemleri içeren gönderilere, yasadışı ilaçların reklam yapılmasına, alkol satışları ile ilgili reklam ve görseller paylaşılmasına izin verilmemektedir. Online kumar oyunları ile ilgili içeriklerden, sigara ve ilgili ürünlerini içeren blog içerikleri, resimler, videolar reklam içerikleri oluşturulamamaktadır. Arkadaşlık ve yetişkinlerle ilgili uygulamalar, silah ve silahla ilgili içeriklerin reklamları, yasadışı bir eylemi öne çıkartacak gönderi reklamları yapılmasına Facebook izin vermemektedir.
  • Reklam kampanyalarında görselleri kullanırken; görsellerin yüzde %20’lik bir bölümünde metin kullanılmasına izin verilmektedir. Aynı kural videolarda da geçerlidir. Metinlerde olduğu gibi görsel kullanımlarında da  cinsellik içeren yetişkinlere yönelik paylaşımlar kullanılamamaktadır. Şiddet içeren görseller de reklam çalışmalarında kullanılmasına izin verilmemektedir.
  • Facebook metin kurallarında; reklam metniniz kullandığınız görseli ve reklam kampanyasını doğru bir şekilde yansıtmalı ve markanızla ilgili olmalıdır. Reklamlarınızın geri dönüşüm sağlaması ve kullanıcıları  doğru içeriklere yönlendirmesi gerekir.
  • Reklam kampanyalarınızdan iyi sonuçlar alabilmeniz için hedeflemelerinizi hedef kitlenizi iyi tanıyarak bu kitleye yönelik yapmanız gerekir.
  • Tüketicileri yönlendireceğiniz varış sayfalarınızın reklamınızda bulunan ürün ve hizmetinizle ilgili olması gerekir.

Facebook reklam kampanyalarınızda bu kurallara uyduğunuzda reklamlarınızın performansını artırarak daha fazla geri dönüşüm sağlayabilir ve reklamlarınızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.