E-Ticaretten Verim Almanın Yolları Nelerdir?

E-ticaret sektöründe var olan rekabetten dolayı perakende satış yapanlar, web sitelerini geliştirmek adına yeni fikirler bulmak durumunda kalmıştır. E-ticaret alanında lider isimler ya da başarı sağlamış küçük işletmeler bu yolda bazı metotlar uygulayarak ziyaretçilerini müşteriye çevirmişlerdir. Peki bu nasıl başarılabilir?

  • Ürün Açıklamaları Optimize Edilmelidir

Müşterileri ürüne çekmek için iyi bir ürün tanıtımı yapmak gerekir. Burada önemli olan metni kısa tutarak daha fazla soruya yanıt vermektir. Müşterilerin alacağı ürün hakkında materyal, dayanıklılık, işlevsellik gibi konularda bilgi almak istemeleri nedeniyle açıklamalar buna yönelik olabilir. E-ticaret sitesinden alınan verim; ürüne dair verilen bilgiyle, o bilginin uzunluğu arasında iyi bir denge kurmaktan geçmektedir. Bu bakış açısı benimsenerek hareket edilebilmektedir. Bunun için de benzeri olmayan bir ürün değeri ortaya koyulmalıdır. Müşterilere satılan ürünü farklı kılan şey aslında o ürünün açıklamasıdır. Bir ürünün başarılı olması, tüm özelliklerinden bahsedilmesine değil, sağladığı avantajlardan bahsedilmesine bağlıdır. Bunun yanında ürünün özelliklerinin üst başlık ve genişletilebilir alt başlıklar ile kullanarak açıklanması ürünün ve ürünü destekleyen unsurların net bir şekilde ortaya çıkmasını sağlar.

  • Daha Fazla Görsel Sunulmalıdır

Görsel içeriklerin algılanması, yazılı içeriklere göre daha başarılıdır. Resim ve sayfa tasarımı gibi unsurlar ilk izlenim konusunda açıklamalar kadar önemlidir. Bu bağlamda görsel boyutlarına ve açılarına da önem vermek gerekir. Yüksek çözünürlükte ve farklı açılardan çekilmiş fotoğraflar kullanıcıların akıllarındaki şüpheleri en aza indireceği gibi akıllarda canlanması açısından da önem taşıyacaktır. Online alışveriş yapan kullanıcıların ürünleri kendi üstlerinde denemek istemesi nedeniyle başarılı e-ticaret siteleri ürünlerin farklı bedenlerde nasıl göründüğüne ürün fotoğraflarında yer vermeye çalışır.

  • Kullanıcılarla İletişim Kurulmalıdır

Online satıcılar ve müşteriler arasındaki iletişimin yüz yüze gerçekleşmesi mümkün olmadığından “Sık Sorulan Sorular” sayfası gibi bir sayfa hazırlanması avantaj sağlayabilir. Bu avantajlardan ilki; müşterilerin akıllarındaki soruları tahmin edebilmek güven ortamı yaratacaktır olmasıdır. İkincisi; cevaplanan sorulara arama motorları üzerinden trafik alınabilecek olmasıdır. Üçüncüsü ise; ürün açıklama metinlerinde alandan tasarruf sağlıyor olmasıdır. Bunlar dışında sitede kullanıcı yorumlarına yer vermek de güven ortamı yaratacaktır. Aynı zamanda bir web sitesinde iyi tasarlanmış bir yorum sistemi, satışları da büyük oranda artırmaktadır.