Dijital Ajans ve SEO Ajansı

Dijital ajanslar ve SEO ajansları arasında bazı farklar bulunmaktadır. Dijital hizmetleri bünyesinde barındıran ajansların tek odak noktaları SEO değildir. Çoğunlukla web tasarımı yapan işletmeler olarak hizmetleri, hosting, Adwords yönetimi, grafik tasarım ve SEO gibi alanlardır. Burada sorun, ekip çalışanlarının SEO ile yakından ilgili olmalarına rağmen tam olarak uzmanlık elde edememeleridir.  Dijital ajanslara göre SEO ajanslarında ise arama motoru optimizasyonu dışında farklı bir hizmet bulunmadığı gibi başarılı olmaları durumunda bu alanda gerçekten başarılı olduklarının da sinyalini verirler.

Verimli bir SEO ajansı, verimli sonuçları da beraberinde getirir. Bir SEO ajansı sayesinde her alanda ilk sırada olacağını beklemek anlamsızdır. Fakat birlikte çalışılan araçlardan verim alınabilmesi, belli anahtar kelimeler için sıralamalarda tutarlı olmayı başarmasına bağlı olmaktadır.  

Google’ın algoritması sürekli değişkenlik gösterebildiğinden sıralamalar da değişmektedir. Bu nedenle bir ajansın seneler önce müşterisini belli bir sıralamaya yerleştirmesi, her zaman yerleştirebildiği anlamına gelmemektedir. Ajanslara ulaştıkları sıraları sormak ya da anahtar kelimeleri incelemek gerekmektedir. Anahtar kelimeler Google’da aratarak söz konusu sitelerin arama sonuçlarında kaçıncı sırada çıktıklarını gözlemlemek gerekmektedir. Bunun haricinde, araştırılan ajansta SEO ile alakalı anahtar kelimeler aratıldığında üst sıralarda çıkıyorsa da iyi bir durumda demektir.

Arama motoru optimizasyonlarında her an her şey değişebileceğinden SEO ajansları genelde yöntemlerini gizli tutar. Fakat işlerinde şeffaf olmaları da oldukça önemlidir. SEO ajansları bazen kullandıklarını reddecekleri otomatik linkleme yazılımı ya da başka şirketlerdeki hizmetleri yeniden satma gibi yöntemleri kullanıyor olabilirler. Bu anlamda yöntemleri hakkında herhangi bir açıklama yapmayan ve cevap bekleyen sorularınıza karşılık vermeyen SEO uzmanlarına karşı dikkatli olunması gerekmektedir.