Arama Motoru Reklamları (Search Engine Marketing)

Dönemsel kampanyalar oluşturmak ya da kısa sürede hızlı sonuçlar elde etmek isteyenler arama motoru reklamcılığını tercih edebilirler. Arama motoru reklamcılığı, SEO çalışmalarına nazaran daha az zahmetli olduğu gibi aynı zamanda hedef kitlenin aramış olduğu anahtar kelimeler doğrultusunda karşılarına ürün ve hizmetlerin çıkmasına da olanak tanımaktadır. Belirlenen anahtar kelimeler ile yapılan aramalar sonucunda reklamınızın organik sonuçlar ile ilk sayfada çıkmasını sağlar. Bu sistem ise tıklama bazlı ödeme alınarak gerçekleşir. Kullanıcı reklama tıklamadığı sürece herhangi bir ücret ödemez.

Günümüzde hedef kitleye ulaşabilmek amacıyla, online görüntülü reklamlar ya da televizyon reklamları yerine, arama motoru reklamları daha popülerdir. Arama motoru reklamları ile potansiyel müşterilerinizi çekebilirsiniz. Kampanyalar oluşturulurken tıklama başına reklam maliyetlerine sınır koyularak bütçe optimizasyonu sağlanabilmektedir.

Arama motoru reklamlarında doğru hedefleme yapılması ile kampanyalar iyi dönüşüm sağlayabilmektedir. Online olarak reklam verildiğinde seçilen anahtar kelimelerle teklif verilebilmektedir. Böylece reklamlarda yer verilen ürünleri veya hizmetleri potansiyel müşterilerin karşısına da doğru şekilde çıkarmış olurlar.  

Arama Motoru Reklamlarının Bileşenleri Nelerdir?

  • Başlık: Başlıklar, anahtar kelimeyi içermelidir. Konu ile alakalı ve dikkat çekici olması gerekir. Bunun nedeni ise başlıklar büyük yazıldığından dikkat çekici bir etken olmasıdır.  
  • URL: Tıklanan reklam sayesinde, sayfanıza yönlendirecek olan bu adres ile kullanıcılar, tıklama sonrasında ekranda açılacak sayfa konusunda bilgi sahibi olmaktadır. URL, yeşil renktedir ve başlığın hemen alt kısmında yer almaktadır.
  • Açıklama yazısı: Ürün ya da hizmetlerle ilgili önemli ayrıntıların vurgulanması için kullanılan ve reklama tıkladığında kullanıcıları ikna etmeyi kolaylaştıran bir alandır.

Reklam kampanyalarından iyi sonuçlar elde etmek için bu bileşenleri, bir arada ve doğru bir şekilde kullanmak önemlidir. SEO çalışmalarını da göz ardı etmemek gerekmektedir. Kampanya öncesinde, sitenin ve tıklama sonrası açılacak olan sayfanın doğru çalıştığından emin olunmalıdır. Bir arama motoru reklam kampanyası iyi hazırlandığında potansiyel müşterilerine daha kolay ulaşarak, iyi dönüşüm oranlarına sahip olur.