Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motoru Pazarlama

E-ticaret firmaları, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlama (SEM) yöntemleri ile sitelerine trafik çekebilmekte ve geri dönüşüm sağlayabilmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları, arama motoru pazarlama çalışmalarıyla desteklendiğinde bu çalışmalardan alınan verimi de artıracaktır. Arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlama çalışmaları birbirinden farklı çalışmalardır ve bu çalışmalardan daha fazla verim alabilmek için öncelikle ne anlama geldiklerini bilmemiz gerekir:

 • Arama motoru optimizasyonu (SEO) nedir?

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, web sitenizdeki sayfaların arama motorlarına göre optimize edilerek, kullanıcıların arama sorgularına yanıt verebilen sayfalar oluşturulmasını ve böylelikle organik olarak ücretsiz trafik edinilmesini sağlayan çalışmalar bütününü ifade eder. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları hem site üzerinde hem de site dışında yapılabilmektedir. Siteniz üzerinde yapılan çalışmalar web siteniz üzerindeki sayfalarda yaptığınız SEO çalışmalarının tümünü yani anahtar kelime seçimleri, metinlerin hazırlanması, sayfa başlıkları vb. kapsamaktadır. Site dışında yapılan SEO çalışmaları ise diğer web sitelerinden alınan linklerle yapılabilmektedir. Başka siteler üzerinden kendi web sitenize link yönlendirilmesi yapılması, web sitenizin değerini artırmaktadır. Bu nedenle link alma çalışmaları arama motoru optimizasyonu çalışmaları için önemlidir.

 • Arama motoru pazarlama (SEM) nedir?

Arama motoru pazarlama yani SEM, arama sorgularına yanıt verecek reklam içeriklerinin oluşturulması için kullanılan bir yöntemdir. Google üzerinden yapılan arama motoru pazarlama çalışmalarına, Adwords reklam kampanyaları da denebilir. Bu çalışmalar sadece Google üzerinden değil, diğer arama motorlarının kendi reklam platformları üzerinde de yapılabilmektedir. Bu reklam kampanyaları arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alırken, sonuçların yanında “reklam” ifadesi yer almaktadır. Yapılan arama sorgusuna göre değişiklik gösterse de reklam içerikleri arama sorgularında genellikle ilk 3 sırada yer almaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motoru Pazarlama çalışmalarının benzerlikleri:

 • Markanın arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olurlar.
 • Amaçları web sitelerine daha fazla trafik çekilmesini sağlamaktır.
 • Hedef kitleyi iyi tanımak gerekir.
 • Anahtar kelimelerin araştırılması ve popüler olan arama sorgularının analizini gerektirmektedir.
 • Belirli bir anahtar kelime ya da kelime öbeği odaklı yapılır.
 • Çalışmaların belirli bir plan ve strateji çerçevesinde yapılması gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motoru Pazarlama arasındaki farklar:

 • Arama motoru pazarlama çalışmaları ücretlidir. Kullanıcılar arama sonuçlarında çıkan reklam içeriklerine tıkladıklarında tıklama başına maliyeti reklam bütçenizden kesilmektedir. Arama motoru optimizasyonu çalışmaları ise kendiniz yapacaksanız ücretsizdir. Yalnız bir ajanstan destek almanız durumunda ya da SEO çalışmaları için bir ekip kurduğunuzda belirli ücretler ödemeniz gerekebilir.
 • Arama motoru pazarlama çalışmaları belli bir hedef kitleye gösterilir. Ancak arama motoru optimizasyonu çalışmaları belli bir hedef kitleye yönelik değildir. Farklı kitleler ve arama sorgularında da gösterilebilir.
 • Ücretli reklam çalışmaları olduğundan arama motoru pazarlama çalışmaları doğru strateji ve hedeflemelerle hızlı sonuçlar verir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının bir sonuç vermesi ise belirli bir zaman almaktadır. Organik olarak sayfa değeri arttığından hemen sonuç alamayabilirsiniz.
 • Arama motoru pazarlama çalışmaları, anahtar kelime ve hedef kitleler üzerinde test yaparak hangi çalışmaların daha iyi sonuçlar verdiğini görmek için daha etkilidir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının sonuçlarının uzun vadede alınıyor olması testlerin verimli bir şekilde yapılmasını zorlaştırır.

Hangisini tercih etmelisiniz?

Bir e-ticaret firmasına sahipseniz hem arama motoru optimzasyonu hem de arama motoru pazarlama çalışmalarına yatırım yapmanız gereklidir. Sadece reklam içerikleri ile sitenize trafik çekmeye çalışmak sürekli olarak reklam bütçesi ayırmanız anlamına gelmektedir. Organik olarak trafik çekemediğiniz zamanda bu bütçe yeterli olmadığında geri dönüşümleriniz de düşük olmaktadır.  Bu nedenle Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarına da yatırım yapılması gerekmektedir. Uzun vadede size sonuç getirecek olsa da sayfanızın değerini artırarak web sitenize organik trafik çekebilirsiniz.

Tüm bu nedenlerden dolayı, SEO ve SEM çalışmalarının birbirini desteklemesi ve beraber yürütülmesi gerekir. Arama motoru pazarlama çalışmalarındaki anahtar kelime seçimlerinizde aldığınız sonuçları analiz ederek web siteniz üzerinde de sayfalarınızı düzenleyip geliştirebilirsiniz.