Doğal Reklamcılık ve İçerik Pazarlaması

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte pazarlama dünyası da geçmişten günümüze büyümeye devam ediyor. Doğal reklamcılık ve içerik pazarlaması terimleri de birbirinin yerine kullanılan fakat aslında birbirinden farklı terimlerdir. Doğal reklamcılık, pazarlamacıların içeriği dağıtmak için kullandığı tek ve belirli bir yolu ifade etmesi anlamına gelirken; içerik pazarlaması ise geniş bir uygulama ile içerik dağıtımı anlamına gelmektedir.

Doğal Reklamcılık

Doğal reklamcılık, akıcı ve göze çarpmayan bir reklam yerleşimi ile nüfusa göre yayınlanması için hedef ve değerli bilgilerle sağlanması amacıyla karakterize edilen bir çevrim içi pazarlama türüdür. Doğal  reklamlar, bir web sitesinde paragraflar arasına yerleştirilirken görüntüleyen kişinin geleneksel bir reklam olarak karşılarına çıkmazlar. Doğal reklamları, banner ve yer aldığı web sitesinden her biri üzerinden reklam ya da sponsor içerik gibi bir şey gösteren küçük etiketlerle ayırabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, uzun vadeli odaklanılmış hedeflere sahiptir ve uzun vadeli bir sürecin parçası olarak sonucunda satış yapmayı  ve etkileşim elde etmeyi sağlar. İçerik pazarlaması da doğal pazarlama gibi, özel potansiyel müşteri grubunu hedef alırken, marka bilincini artırmak için önemli bilgiler sunar. İçerik pazarlaması, pazarlama kampanyasının tümü ile entegreli devam eden bir süreçtir. İçerik pazarlaması yoluyla paylaşılan materyaller işletmenin kendisine ait olması gerekirken, doğal pazarlamada şirketin sahip olmadığı ve parasını ödeyerek elde ettiği materyaller kullanılmaktadır.

Doğal Reklamcılık ve İçerik Pazarlama İlişkisi

Doğal reklamcılık ve içerik pazarlaması arasındaki farkı anladığımızda onlardan yararlanmamız ve daha iyi bir pazarlama yapmamız kolaylaşır. Doğal reklamcılık, kiralanmış bir hizmet aracılığıyla potansiyel müşterileri çeker ve onları içerikleriyle kendisine bağlar. Bu içerikler, müşterilerin ilgisini çekmeyi, güven oluşturmayı ve etkileşimi arttırmayı amaçlamaktadır. Doğal reklamcılık ve içerik pazarlaması farklı hedeflerine ulaşmak için farklı metotlara sahiptir. Birlikte kullanıldıklarında kaliteli müşterilere kaliteli içerik sunulabilir. Doğal reklamlar, içerik pazarlaması ile birlikte yapıldığında daha etkilidir. Bu nedenle yapılan yatırımın geri dönüşü daha verimli olmaktadır.